Kuropwatwy >> powrót do strony głównej
Zdjęcia kuropatw >> przejdĽ do galerii zdjęć kuropatw
Żywienie kuropatwy polnej

Kuropatwy polne jako zwierzęta dzikie pobiera bardzo różnorodny pokarm, podobnie jak bażanty w diecie znajduje się dużo nasion, białka roślinnego i zwierzęcego. Kuropatwa polna żywi się głównie nasionami różnego rodzaju chwastów, traw i ziół, ziarnem zbóż, owocami krzewów, a ponadto owadami ( białko zwierzęce),. Kuropatwy polne spożywają także duże ilości paszy zielonej, najchętniej pączki roślin zielonych. Ziarno prosa, konopi, tatarki i pszenicy jest ich przysmakiem. Młode kuropatwy żywią się przede wszystkim owadami, jak wiadomo potrzebne im są do intensywnego wzrostu. W zimie kuropatwy żyją oziminami zbóż i niestety jeżeli pokrywa śniegu jest wysoka kuropatwy niestety głodują. kuropatwy przepadają za nasionami różnego rodzaju zbóż

Tryb życia kuropatwy polnej

Kuropatwy polne żyją w gromadach, wyjątkiem jest okres lęgów. Stado tworzy zwykle para starych kuropatw i młode , a więc jedna biologiczna rodzina. Podział ról w stadzie jest następujący: nad bezpieczeństwem stada czuwa kogut natomiast kura prowadzi stado . To kogut najczęściej podnosi głowę i łatwo z daleka rozpoznać go właśnie po tym że całe stado żeruje a jeden osobnik jest niezwykle czujny . Czasem późną jesienią 2 lub 3 gniazda łączą się w jedno stado ułatwia im to przetrwać trudny zimowy okres. Są to ptaki osiadłe i bardzo przywiązane do obranego miejsca. Dlatego też od wiosny do jesieni, a nawet w zimie można je spotkać stadka kuropatw w tym samym miejscu. Często nawet zaobserwować można je w stałych miejscach o stałych porach dnia. Ptaki najłatwiej zaobserwować w zimie gdzie na pokrywie śnieżnej są bardzo widoczne.
Kuropatwy noc spędzają na ziemi gdzie w niezbyt dobrym ukryciu śpią całymi stadkami, są jednak czujne, żerują w dzień. Budzą się wczesnym ranem i przelatują w miejsce gdzie będą spędzać cały dzień. Obserwując ten przelot w łatwy sposób określić można miejsce pobytu całego stada. Zimą w czasie dużych śniegów kuropatwy zbliżają się do zabudowań gospodarczych lub w celu zdobycia żeru z końskich odchodów siedzą w pobliżu dróg, którymi. jeżdżą pojazdy konne. Kuropatwa biega bardzo szybko. Brak pożywienia kłania je do większego zaufania do ludzi, co sprawia że zimą stają się łatwym łupem kłusowników.


Powrót do strony głównej >> Kuropwatwy

Kuropatwa Polna w Polsce               
Witamy wszystkie osoby zainteresowan hodowl+/- introdukcj+/- i zgłębieniem wiedzy o tych jakże fascyjnuj+/-cych ptakach.